MANŞETLER
Rektörümüzün Öğrencilerimize Mesajı

Sevgili öğrencilerimiz,

 

Bildiğiniz gibi dünya çapında bir salgın nedeni ile zorlu bir süreçten geçiyoruz. Sağlımızı tehdit etmekte olan COVID-19’a karşı alınan tedbir ve önlemlere uyarak kendimizin, sevdiklerimizin ve milletimizin sağlığını güvence altına almak için dayanışma içinde olmalı ve evde kalmalıyız.

 

Eğitim öğretimin aksatılmaması ve öğrencilerimizin mağdur olmaması için üniversitemizde ‘akademik sürekliliğin’ korunması yönünde olağanüstü gayretle çalışmalar yürütülmektedir. Bu kapsamda bildiğiniz gibi online eğitime geçilmiş ve bu sürecin olabildiğince sorunsuz işlemesi için üniversitemizde bütün imkanlar seferber edilmiştir.

 

İçinde yaşamış olduğumuz durumun sizlerde yaratmış olduğu zahmet, zorluk, sıkıntı ve moral bozukluğunun farkındayız. Kaygıların, öfkenin ve stresin arttığı böyle dönemler aslında kişinin, çevresi ve kendisiyle olan ilişkisini sorgulayabileceği, yaşamda neye önem ve öncelik vermesi gerektiğini düşünebileceği fırsatlar olarak da değerlendirilebilir. Hissedilen duyguları fark ederek yönünü yapıcı olan tarafa yönlendirmek soruna daha rasyonel bir şekilde bakmamızı da sağlayacaktır. Aşağıdaki yer alan öneriler bu sürecin psikolojik etkilerini azaltmada yararlı olabilir.

1.         En başta ve en önemlisi bilgilenmek için doğru ve güvenilir kaynaklar tercih edilmelidir. Gün boyunca takıntılı bir şekilde Covid-19 ile ilgilenmek ruh sağlığına zarar verir, bundan. kaçınmalısınız.

2.         Günü esnek ama belli bir rutine dönüştürmek gerekmektedir. Alışkanlıklardan birden vazgeçmek zordur. Bir günde her şeyi birden değiştirmek gerçekçi bir beklenti değildir. Bu yüzden belli basmaklar halinde aşamalı olarak yeni aktiviteler, davranışlar oluşturulabilirsiniz.

3.         Sosyal hayatımızı evde aile üyeleri ile etkili iletişim kurarak ilişkilerimizi güçlendirebilir ve etkinlikler yapabiliriz.

4.         İletişiminizi canlı tutmalısınız. Hayat normale döndüğünde ilişkilerinizde kaldığınız yerden devam etmek için hayatınızdaki insanlarla irtibatınızı sürdürün. Örneğin arkadaşlarınızla sinemaya gitmek yerine, ortak belirlediğiniz bir filmi izleyip onun üzerine sohbet etmek gibi davranışları planlayabilirsiniz.

5.         Spor yapmak olumsuz duygularla başa çıkmada etkili bir yöntemdir. Sağlıklı beslenmeyi de ihmal etmemelisiniz. Uyku ihtiyacınızı gidermeli ve sigara, alkol, madde gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durmalısınız.

6.         Umutsuzluğa kapıldığınızda keyif aldığınız etkinlikler yapın. Keyif alamıyorsanız çevrenizdeki insanlarla konuşun. Hala umutsuzluk içindeyseniz nefes ve gevşeme egzersizleri ile zihninizi rahatlatın. Yardım almak için öğrenci dekanlığımızın odek@yildiz.edu.tr adresine başvurabilirsiniz.

7.         Bu olumsuz süreci bir fırsat haline dönüştürerek yeni beceriler öğrenebilirsiniz. Yapmak istediğiniz ama öğrenmek için bir türlü zaman ayıramadığınız bir enstrüman çalmak, bir şeyler kaleme almak, dil öğrenmek, yazılım programı öğrenmek, spor yapmak ya da odanızı değiştirmek gibi hobiler edinebilir ya da geliştirebilirsiniz.

 

8.  Sizlerin pek çok konuda bilgi ve beceri kazanmanızı sağlayabilecek, evde kaldığınız süreci avantaja dönüştürmenize ve aldığınız eğitimle ilgili bir sertifika sahibi olmanıza yardımcı olacak  binlerce konuda (yabancı dil, robotik, yazılım, mimari, görsel sanatlar vb..) eğitim öğretim imkanı sunan ücretsiz online platformlar bulunmaktadır. Arama motorlarına “Ücretsiz online eğitimler/kurslar” yazmanız bu platformlara ulaşmanızda yol gösterici olacak ve bireysel gelişiminize katkı sağlayacaktır.

 

Yaşanan bu zorlu süreci hep birlikte aşacağımızdan ve yakında üniversitemizin mekânlarında sağlık içinde hep birlikte olacağımızdan eminim.

 

Göstermiş olduğunuz gayret ve sabır bizleri gururlandırmaktadır.

      Hepinize sağlıklı günler diliyorum.

 

Prof.Dr. Bahri ŞAHİN

Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü

DİĞER MANŞETLER